• 9 plakat wystawy

"Mamo, ja nie chcę wojny!"

„Dziecko nie jest żołnierzem, nie broni ojczyzny, choć z nią cierpi”

Ta sentencja pedagoga Janusza Korczaka to motto naszego polsko-ukraińskiego projektu archiwalnego „1939-45 POLSKA / 2022 UKRAINA”. W jego ramach powstała wyjątkowa trzyjęzyczna ekspozycja zrealizowana przez sieć Archiwów Państwowych.

Zestawiliśmy na niej rysunki polskich dzieci, które zostały wybrane głównie ze zbioru prac przechowywanych w Archiwum Akt Nowych w Warszawie, w zespole Ministerstwa Oświaty z lat 1945–1966. W większości są to prace o tematyce wojennej, tworzone na potrzeby badań zainicjowanych przez środowisko pedagogiczne w pierwszych latach po wojnie oraz w odpowiedzi na konkurs ogłoszony w 1946 w tygodniku „Przekrój”.

Rysunki ukraińskich dzieci to współczesne prace plastyczne związane z obecnie toczącą się w Ukrainie wojną, gromadzone na portalu Mom I see war. Strona została stworzona, aby pokazać wojnę oczami dzieci Ukrainy i po raz kolejny zwrócić uwagę społeczności światowej na brutalną inwazję rosyjskiego najeźdźcy.

Celem wystawy jest ukazanie dramatu wojny z perspektywy dziecka. Chcemy spojrzeć na wojnę oczami dzieci, wsłuchać się w ich emocje, uznać wagę ich doświadczeń, a wykonane przez nie prace zaprezentować szerszej publiczności, jako niezwykle przejmujące świadectwa konfliktu.

Poprzez zestawienie prac plastycznych polskich i ukraińskich dzieci chcemy pokazać, że wojna wygląda w oczach dziecka zawsze tak samo. Podobieństwo historycznych i współczesnych prac poraża. Dzieci rysują czołgi, samoloty zrzucające bomby, pożary i eksplozje. Rysują rannych i zabitych, zrujnowane domy, mogiły. Rysują siebie i swoją rodzinę, rysują ewakuację i ucieczkę. Ale rysują też nadzieję i swoje marzenia na przyszłość.

– Ta wystawa jest efektem wspólnego polsko-ukraińskiego projektu archiwalnego i naukowo-badawczego – mówił Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk. – Ale przede wszystkim jest świadectwem tragedii rozgrywającej się w Ukrainie. Tragedii widzianej oczami dzieci. Archiwa Państwowe w Polsce w zasadzie od pierwszych dni wojny nie tylko solidaryzują się z narodem ukraińskim, ale wspierają nasze koleżanki i kolegów archiwistów ukraińskich. Wspieramy tych, którzy przybyli do Polski, by chronić się przed okropieństwami wojny, ale również, a może przede wszystkim tych, którzy pozostali w Ukrainie po to, by m.in. bronić dziedzictwa kulturowego, którym również jest zasób archiwalny.

Wystawa prezentowana jest w 27 miastach i realizowana w ramach wspólnego polsko-ukraińskiego projektu „1939-45 POLSKA / 2022 UKRAINA” prowadzonego przez Archiwa Państwowe i Mom I see war

Zapraszamy od dziś do 5 września na dziedziniec Letniego Pałacu Lubomirskich ul. Jana Dekerta 2 (obok fontanny miltimedialnej).

BIP

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Szukaj w archiwach

Szukaj w archiwach

Zbiory archiwalne on-line

ePUAP

ePUAP

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

SCC

SCC

Serwis Służby Cywilnej