• 9

90 lat - „Sanok” Polska Spółka dla Przemysłu Gumowego S.A.

14 sierpnia 1931 r. Sąd Okręgowy w Sanoku wpisał do rejestru handlowego nową firmę pod nazwą „Polska Spółka dla Przemysłu Gumowego Spółka Akcyjna z siedzibą w Sanoku”, której urzędowa nazwa od 1936 r. brzmiała „Sanok” Polska Spółka dla Przemysłu Gumowego Spółka Akcyjna. Twórcą firmy był pochodzący z Wiednia – doktor chemii Oskar Ryszard Roland Schmidt (1902-1976), który swoje doświadczenie w tej dziedzinie zdobywał najpierw w Wolbromiu. Po kilku latach wspólnie z żoną Martą Pflaum przybył do Sanoka i założył jedno z największych przedsiębiorstw na tym terenie. Firma była spółka akcyjną, w której dominował kapitał austriacki, szwajcarski i holenderski i obok Sanockiej Fabryki Wagonów była największym pracodawcą na tym terenie do wybuchu II wojny światowej.
W 1936 r. przez jej udziałowców została założona Fabryka Akumulatorów w Sanoku. Firma produkowała zarówno na potrzeby firm cywilnych, jak i realizowała zamówienia dla wojska.  Produkowano kleje, wyroby gumowe, płynny kit, a dla wojska maski przeciwgazowe w tym także maski dla koni. Jednym ze sztandarowych wynalazków firmy był laticel, produkt z kauczuku, który miał w przyszłości zastąpić wyroby z drewna w wielu produktach. Wybuch II wojny światowej uniemożliwił jednak ambitne plany rozwoju firmy. Po II wojnie światowej do tradycji tej fabryki nawiązały, powstałe na tym terenie, Sanockie Zakłady Przemysłu Gumowego „Stomil” w Sanoku, obecnie Sanok Rubber Company S.A..

Poniżej prezentujemy materiały archiwalne z zasobu Oddziału w Sanoku oraz fotografie rodziny Schmidtów, udostępnione przez p. Agnieszkę Jankowską.

W 2007 r. S. Dobrowolski, kierownik Oddziału w Sanoku napisał artykuł dotyczący historii powstania przemysłu gumowego w Sanoku, który został zamieszczony w publikacji wydanej z okazji 70. rocznicy powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego: „COP Przeszłość ∙Teraźniejszość ∙Przyszłość”, red. Jan Konefał, Stalowa Wola 2007 r. Skan artykułu dostępny jest poniżej w formie pdf.

Attachments

Plik Opis Wielkość pliku Pobrania
pdf Artykuł.Sanok.Polska Spółka dla Przemysłu Gumowego S.A. 36 MB 766
BIP

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Szukaj w archiwach

Szukaj w archiwach

Zbiory archiwalne on-line

ePUAP

ePUAP

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

SCC

SCC

Serwis Służby Cywilnej