• 9 dr hab. Jan Basta odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla ochrony i konserwacji zasobów archiwalnych

100 lat Archiwów Państwowych

W dniu 7 lutego 1919r. Marszałek Józef Piłsudski podpisał dekret o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami.

Na podstawie dekretu utworzono Wydział Archiwów Państwowych w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, który pełnił funkcję centralnego organu do spraw archiwalnych, a także wprowadzono zapisy dotyczące postępowania z dokumentacją i ochrony zasobu archiwalnego. W dekrecie wymienione zostały archiwa państwowe funkcjonujące na terenie kraju, które utworzyły sieć archiwalną.
Z tej okazji 7 lutego 2019 roku w Pałacu Prezydenckim wręczone zostały odznaczenia państwowe zasłużonym pracownikom archiwów państwowych. W tym gronie znalazł się dyrektor Archiwum Państwowego w Rzeszowie dr hab. Jan Basta odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla ochrony i konserwacji zasobów archiwalnych. Aktu dekoracji, w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, dokonała Grażyna Ignaczak-Bandych, Dyrektor Generalny Kancelarii Prezydenta RP.

Po południu na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość inaugurującą Obchody 100-lecia utworzenia archiwów państwowych. Obchody objęte zostały Patronatem Narodowym Prezydenta Andrzeja Dudy, jak również wicepremiera oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.
Podczas uroczystości zaprezentowano okolicznościowy znaczek, monetę kolekcjonerską, a także edycję jubileuszowej książki pt. „Archiwa w Niepodległej. Stulecie archiwów państwowych 1919-2019”. Książka już do pobrania pod tym adresem.

BIP

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Szukaj w archiwach

Szukaj w archiwach

Zbiory archiwalne on-line

ePUAP

ePUAP

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

SCC

SCC

Serwis Służby Cywilnej